Brak produktów
Podane ceny są cenami brutto
Na całym świecie przyjęte są pewne normy i zasady, abyśmy mogli mieć pewność, że towary za które płacimy mają odpowiednią wartość. W przypadku wyrobów z metali szlachetnych, a takim właśnie metalem jest srebro, ustalona została dla Polski specjalna miara „czystości srebra”. Są to tak zwane próby srebra - określające zawartość czystego srebra (pierwiastka chemicznego) w stopie srebra. Wyraża się je w promilach, przykładowo jeśli stop zawiera 50% czystego srebra jest ono próby 500.
Czyste srebro jest bardzo miękkie dlatego musi być domieszkowane innymi metalami, po to, aby zwiększyć trwałość wyrobów z niego wykonywanych. Celem standaryzacji ilości srebra w stopie wprowadzono właśnie określenie „próby srebra”.
Powyższy system prób podawanych w tysięcznych częściach całości obowiązuje w Polsce od 1986 roku. Jest to system ujednolicony z innymi krajami. Dzięki temu łatwiej porozumieć się poza granicami kraju.
Na terenie obecnej Polski do roku 1920, na terenach polskich pod zaborami, posługiwano się cechami probierczymi państw sprawujących kontrolę nad danym terytorium. Stąd stare przedmioty, w tym pamiątki rodzinne mogą zawierać znaki, które wydają nam się niejasne. W przypadku wątpliwości warto zwrócić się do jubilera, który będzie wiedział jaką faktycznie próbę ma Państwa przedmiot.
W naszej pracowni artystycznej pracuje się wyłącznie na srebrze najwyższej próby, czyli 925. Jak to sprawdzić? Każdy egzemplarz musi mieć sygnowany próbnik – malutki napis, często od spodniej strony produktu, który informuje nas o konkretnej liczbie.
A skąd wiadomo, że to prawda? Każda pojedyncza sztuka zrobionej przez nas biżuterii jest oddawana do Okręgowego Urzędu Probierczego w Warszawie, gdzie jest badana, sprawdzana i dopiero wówczas ma prawo do ukazania się na rynku. Za każdą sztukę płaci się odpowiednią kwotę - za przeprowadzenie ekspertyzy. Stąd możecie być Państwo pewni, że nasze wyroby wykonane są najwyższej próby srebra 925.
Maciej Molak, MSilver - srebrna biżuteria artystyczna, ręcznie robiona
Abyś w przyszłości łatwiej mógł znaleźć naszą wzmiankę o próbach srebra wpisz poniższe hasła: