Czyszczenie srebra

Srebro jest metalem szlachetnym, który jest jednym z najczęściej noszonych jako ozdoba. Zarówno w naszych czasach, jak i w przeszłości srebro wykorzystywano do wyrobu biżuterii, sztućców, ozdób do dekoracji, naczyń, etc. Z pewnością jego popularność zawdzięcza zarówno pięknej urodzie, ale również łatwości utrzymania w doskonałym stanie przez niezliczone lata.

                Każdej z kobiet, z pewnością niejednokrotnie zdarzyła się sytuacja kiedy piękna, gładka powierzchnia pokryła się ciemnym nalotem? To nic strasznego. Srebro pod wpływem naturalnego składu powietrza wchodzi w niegroźną reakcję chemiczną i zaczyna się matowić i ciemniej. Również stosowanie perfum i wielu kosmetyków może przyspieszyć i zintensyfikować ten proces. Całe szczęście nie jest on nieodwracalny!

                Każdy z nas może temu zapobiegać lub zadziałać po fakcie. Pamiętajmy więc o należytym traktowaniu naszych wszelakich ozdób. Odkładajmy biżuterię najlepiej w szczelne szkatułki, patery zabezpieczmy tkaniną, a do prac domowych pozbądźmy się pierścionków, bransolet…

                Jeżeli jednak wszystkie sposoby zapobieżenia zawiodły przyjdzie nam z pomocą pasta do zębów. Jeżeli mamy dobrej jakości pastę, bardzo delikatną szczoteczkę z miękkim włosiem możemy podjąć się czyszczenia. Istnieje jednak szansa, że chociaż  zlikwidujemy bród, możemy porysować bardzo gładkie powierzchni i wówczas trzeba będzie je oddać do polerowania. Aby nie mieć lęku i obaw o nasze cuda, można zrobić roztwór solny. Tutaj potrzebujemy zarówno pojemnik z tworzywa sztucznego lub szkła, folię aluminiową do wyściełania spodu i boków naczynia, wodę w ciepłej temperaturze - najlepiej destylowaną oraz zwykłą sól kuchenną. Aby przyrządzić odpowiedni  roztwór należy zachować odpowiednie proporcje: 5 łyżek soli na 1L wody. Zanim jednak umieścimy nasze srebro w płynie, należy przemyć je porządnie wodą z mydłem lub też płynem do zmywania naczyń. Pozbywa się wówczas zabrudzeń mechanicznych, takich jak tłuszcz, wosk, kurz. W zależności od ilości nieładnego nalotu zostawmy przedmiot w roztworze soli kuchennej na czas od kilku minut do kilku godzin. Uwaga! Reakcja może zajść dość gwałtownie, wówczas będzie widoczna bardzo szybko. Po wyjęciu bibelotów najlepiej umyć je namydloną gąbką, spłukać ciepłą wodą oraz dobrze osuszyć. Ta metoda jednak może być szkodliwa dla niektórych kamieni, drewna i innych tworzyw zarówno naturalnych, jak i sztucznych, które są oprawiane w srebro. Należy zatem z rozsądkiem podchodzić do czyszczenia.

                Innym, znanym od pokoleń sposobem na ponowny blask srebra jest zastosowanie roztworu wodnego sody wraz z octem. Należy postąpić podobnie, jak w powyższej metodzie, z tą jednak różnicą, że zamiast soli do sporządzenia roztworu potrzebny jest 1 litr wody na jedną łyżeczkę sody i octu. Przedmioty zanurza się w płynie jedynie na kwadrans, następnie przemywa letnią wodą. Tu również należy uważać z tym, co oprawione w srebrne cargi.

                Ponoć niektórzy wykorzystują także czystą wódkę oraz coca-colę lub też ostudzoną wodę po gotowanych ziemniakach. W tych cieczach umieszczanych w szklanych, pojemnikach bez umieszczania w nich aluminiowej folii, pozostawia się srebro na czas w przybliżeniu 12 godzin, po czym przemywa wodą. Uwaga! Należy zachować bezwzględną troskę o najmłodszych mieszkańców domu. Płyny, po czyszczeniu nie nadają się do picia. Chrońmy zatem dzieci przed zatruciem!

                Śmiałkowie wrzucają również srebro do pralek, gdzie w 30 stopniach, w materiałowym woreczku pierze się wraz z bielizną. Nie jest to jednak sposób na długowieczne cieszenie się srebrnymi cudami, szczególnie jeżeli mają oprawione inne elementy. Z pewnością mocno zaszkodziłoby to perłom, czy koralom.

                Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą jest jednak oddanie srebra w ręce profesjonalisty, który za niedużą opłatą wyczyści srebro.

U dobrego fachowca będzie ono bębnowane, płukane, polerowane mechanicznie, następnie myte ręcznie i specjalnie suszone. W ten sposób stanie się nie tylko czyste, ale zostanie odpowiednio wypielęgnowane i zakonserwowane. Powierzchnie które powinny być gładkie będą lśniły, te matowione celowo pozostaną takie, jak od nowości, zaś oprawione detale nie ucierpią. Taką usługę możecie Państwo zamówić u nas w pracowni. Chętnie omówimy każde Państwa zamówienie. A na dzień dzisiejszy pamiętajcie, drodzy czytelnicy, aby chronić srebro poprzez szczelne pakowanie i nie trzymanie wszystkiego razem, szczególnie w wilgotnych i rzadko wietrzonych warunkach.

Maciej Molak

www.msilver.pl